Klasy trzecie przez okres dwóch miesięcy realizowały program edukacyjny „Szkolne Przygody Gangu Swojaków”, który miał na celu pokazać dzieciom piękno polskiej przyrody oraz gatunków zwierząt, które należy szczególnie chronić. Uczniowie otrzymali pakiet startowy zawierający narzędzia motywujące uczniów do odkrywania natury i spędzania czasu na świeżym powietrzu wraz z rodzicami. W Dziennikach Troskliwego Odkrywcy zbierali naklejki-odznaczenia za wykonanie zadań związanych z obserwacją przyrody. Dla najbardziej wytrwałych, którzy wykonali wszystkie zadania, nagrodą są maskotki z kompletu Gangu Swojaków.
Edukacja ekologiczna ze Swojakami
- 12
Nie bij mnie-kochaj mnie
Szkolne Koło Wolontariatu przyłączyło się do akcji „MIŚ Kochaj mnie- nie bij mnie”. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Pani Burmistrz Ireny Wołosiuk. Celem tej społeczno- edukacyjnej akcji było zwrócenie uwagi środowiska lokalnego na problem przemocy wobec dzieci, uwrażliwienie mieszkańców na krzywdę najmłodszych oraz wskazanie możliwych sposobów reagowania. Akcja splotła się z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W siedmiu punktach w naszym mieście można było zobaczyć instalacje stworzone z pluszaków symbolizujących krzywdzone dzieci oraz plakaty z informacjami wskazującymi możliwe sposoby reagowania na sygnały przemocy wobec najmłodszych. Każdy mógł również zabrać ze sobą najważniejsze numery telefonów alarmowych i infolinii świadczących pomoc ofiarom przemocy. Instalacje zostały umieszczone m.in. w przedszkolu, w szkole, Urzędzie Miasta, w MGOPS-ie, w sklepach spożywczo- usługowych „HASPOL” i „Pod Dębem” oraz w aptece „Melisa”. Dziękujemy właścicielom lokali za przyłączenie się do akcji i udostępnienie nam przestrzeni. Mamy nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu udało nam się zwrócić uwagę naszych mieszkańców na problem przeciwdziałania przemocy wobec dzieci.
#TO(działa)MY
- 32
„EKOmisja” to tytuł projektu społecznego realizowanego przez uczniów Szkolnego Koła Wolontariatu w ramach II edycji akcji Unicef pod hasłem „TO(dział)MY”. Projekt ma charakter proekologiczny jego celem jest uwrażliwianie dzieci na problemy ochrony środowiska. W szczególności zależy nam aby zwrócić uwagę naszych młodszych kolegów i koleżanek na problem globalnego ocieplania klimatu i wskazywanie możliwych sposobów dbania o najbliższe środowisko tj. segregacja śmieci, oszczędzanie wody i energii, minimalizowanie emisji gazów cieplarnianych.
Jednym z etapów naszego projektu było opracowanie scenariuszy zajęć edukacyjnych poszerzających wiedzę i umiejętności najmłodszych uczniów naszej szkoły oraz przedszkolaków w zakresie dbania o naszą planetę. Układaliśmy m.in. wierszyki mające na celu przybliżenie dzieciom zagadnienia segregacji śmieci. Przeprowadziliśmy zajęcia warsztatowe pod tytułem „Mali przyjaciele przyrody” w dwóch grupach przedszkolnych oraz w klasach I-III. Dzieci uczyły się segregowania śmieci oraz wskazywali możliwe sposoby nadawania drugiego życia śmieciom tj: budowanie wieży, gra w kapsle. Zajęcia bardzo podobały się naszym młodszym kolegom. Wszyscy zasłużyli na odznaki przyjaciela ziemi.
Boty, Trole i Fake Newsy
- 1
Boty, Trole i Fake Newsy- brzmi tajemniczo? To tytuł warsztatów w jakich uczestniczyli uczniowie klas siódmych i ósmych. W czasie spotkania online z Panią psycholog B. Zegler z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Bartoszycach uczniowie doskonalili umiejętność krytycznego myślenia i weryfikowania informacji internetowych.
Wiem, czuję, rozumiem
- 3
Wiem, czuję, rozumiem to temat warsztatów, w których dziś uczestniczyli uczniowie kl. IIIa i IIIb. Uczniowie doskonalili umiejętność nawiązywania serdecznego kontaktu z kolegami i koleżankami, dostrzegania, że jesteśmy różni i przez to wyjątkowi. Warsztaty poprowadziły p. L. Grzelak i p. E. Żuławska - specjalistki z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Bartoszycach.
Szkoła do Hymnu
Tak, jak co roku nasza szkoła włączyła się do akcji Szkoła do Hymnu. Ze względu na reżim sanitarny tym razem przedszkolacy i uczniowie wykonali Mazurka Dąbrowskiego w swoich klasach. Zobaczcie krótką relację z niektórych klas.
Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole
- 88
Z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzisiaj wiele się wydarzyło. Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w uroczystej Mszy za Ojczyznę z udziałem władz samorządowych naszej gminy. W trakcie nabożeństwa czwartoklasiści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, przypominając najważniejsze wydarzenia roku 1918. Po powrocie do szkoły przedstawiciele klas IV-VI rywalizowali w terenowej grze szkolnej pod hasłem „Niepodległa”. Postępując zgodnie z instrukcją musieli odszyfrować miejsca, gdzie zostały ukryte dla nich zadania, rozwiązać je i zdobyć kod do szyfru. Wszystkie zespoły poradziły sobie z wyzwaniami (a nie były proste😊) i uzyskały tytuł Młodych Patriotów. Najszybsi byli reprezentanci VI a.
Najstarsi uczniowie, czyli siódmo i ósmoklasiści wykorzystując TIK, rywalizowali ze sobą w konkursie „Polskie drogi do niepodległości”. Zespoły z poszczególnych klas musiały wykazać się wiedzą dotyczącą polskich powstań narodowych i I wojny światowej. Ku zaskoczeniu jury I miejsce ex aequo zajęły drużyny klasy VII a i VII b. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Oczywiście w obchody jutrzejszego święta byli zaangażowani również najmłodsi nasi uczniowie. Ich zadaniem było przygotowanie klasowych plakatów pod hasłem „Kocham Cię Ojczyzno”. Powstały bardzo interesujące prace. Nasi uczniowie kochają Polskę za jej przyrodę, zabytki, za ciekawych ludzi, a nawet za to, że mogą chodzić do szkoły. 😊
O 11.11 przedszkolacy i uczniowie w swoich klasach odśpiewali hymn w ramach ogólnopolskiej akcji Szkoła do Hymnu.
To był udany, pełen wrażeń i emocji dzień rozwijający postawę patriotyczną wśród naszych uczniów.
A to nie koniec zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w "Biało-czerwony Sępopol dla Niepodległej", o której można się dowiedzieć ze wcześniejszego postu z naszej strony.
Akcja Biało-Czerwony Sępopol dla Niepodległej
Zapraszamy wszystkich do udziału w projekcie Biało-czerwony Sępopol dla Niepodległej. Akcja polega na udekorowaniu swojego domu, mieszkania biało-czerwonymi barwami, zrobieniu zdjęcia i umieszczeniu go pod postem na naszej stronie Historycy SP Sępopol. Link do postu poniżej:
Każdy, kto umieści zdjęcie może liczyć na nagrodę niespodziankę:)Zapraszamy:)Historycy SP Sępopol
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
- 19
8 listopada uczniowie klas I-III włączyli się w akcję ogólnospołeczną Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie nie tylko wśród najmłodszych zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, a także przekazywanie informacji o konsekwencjach złej diety. W tym dniu wychowawczynie zorganizowały na jednej z przerw międzylekcyjnych wspólne spożywanie drugiego śniadania, podczas którego nie zabrakło owoców i warzyw. Uczniowie już wiedzą, że zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to przede wszystkim inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego każdego człowieka.
Opiekun grupy wiekowej
Krystyna Wierzbowska
Nasze sukcesy w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł
Miło nam poinformować, że nasi uczniowie Wojnowska Z., Kołowrocki B., Runiewicz O, Kozieł K., Klimuk J., i Pawłowska G. zostali wyróżnienie na szczeblu ogólnopolskim w konkursie plastyczno- literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie i otrzymali nagrody książkowe. Koziej Fabian zdobył tytuł laureata i otrzymał nagrodę główną- głośnik JBL. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach kampanii, która rozpocznie się wiosną:)
Niespodzianka
Dzisiaj spotkała nas niespodzianka. Dostaliśmy prezent - dramat Gabrieli Zapolskiej - Moralność pani Dulskiej z dedykacją i list gratulacyjny od Prezydenta RP za udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Bardzo na m miło. Serdecznie dziękujemy.
Ważne
Szanowni Rodzice i Uczniowieuprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Pierwsza wycieczka pierwszaków:)
- 8
28.10 klasa Ia była z wizytą w Straży Pożarnej w Bartoszycach. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w zajęciach w sali edukacyjnej Ognik oraz zwiedzili placówkę straży. Celem tej wizyty było bliższe poznanie pracy strażaków oraz poznanie i utrwalenie właściwych zachowań w sytuacjach niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu i życiu. Uczestnicy otrzymali upominki z numerem alarmowym 112 oraz dyplomy. Może wśród obecnych na tym spotkaniu są przyszli strażacy i strażaczki.
Podróż na wyspę szczęścia
W ramach programu ZTU uczniowie kl. I, II i IIIa uczestniczyli w zajęciach „Podróż na wyspę szczęścia”. Wspólnie zastanawialiśmy się czym tak naprawdę jest szczęście, co ono oznacza dla każdego z nas. Uczniowie nazywali swoje wyspy szczęścia i wskazywali co ich uszczęśliwia. Uwierzcie nie było dwóch takich samych wysp. Już wiemy, że każdy ma swoją wyspę szczęścia tylko musi ją odkryć, a do tego czasami potrzeba cierpliwości i uważności.
„Wyprawa na 3K. Kariera, kompetencje, kreatywność.”
- 8
W dniach 18-24 października 2021r. nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody
XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, które w tym roku odbywały się
pod hasłem
„Wyprawa na 3K. Kariera, kompetencje, kreatywność.”
Zrealizowaliśmy szereg działań, które miały na celu m.in:
- poszerzenie wiedzy uczniów na temat wybranych zawodów,
- doskonalenie kompetencji pożądanych na rynku pracy.
W klasach I-III wychowawcy przeprowadzili zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem zasobów platformy „Mapa Karier”. Uczniowie poszerzali wiedze na temat czynności wykonywanych w różnych zawodach. Odkrywali zagadki zawodoznawcze, a na koniec wykonali prace plastyczne nt: „W przyszłości mogę być…” W zdecydowanej większości przeważał zawód weterynarza, ale był tez rolnik, policjant, malarka czy youtuber. Klasa Ia odbyła interesującą podróż do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. W mundurach strażackich i hełmach wszyscy wyglądali profesjonalnie. Uczniowie nie tylko poznali prace strażaków, ale doskonalili umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Klasa V udała się na wycieczkę zawodoznawczą do piekarni „Więzienna” w Bartoszycach, gdzie uczniom przybliżono prace piekarza oraz cały proces produkcji chleba. Klasa VI przeprowadziła wywiad z p. K. Łuszczykiem, który jest organistą i jednocześnie informatykiem w naszej szkole. To zaskakujące jak kariery zawodowe mogą być „zakręcone.”
Klasa VIIb trenowała swoją kreatywność, bo to jedna z ważnych kompetencji na rynku pracy. Wychowawczyni przeprowadziła zajęcia „Kreatywni na start”- trenujemy kompetencje przyszłości. Wszyscy nie tylko trenowali twórcze podejście do świata i problemów, ale też świetnie się bawili.
W klasach ósmych w ramach zajęć z WOS-u uczniowie zaangażowali się w projekt „Współczesny rynek pracy. Na drodze do wymarzonego zawodu”. Przygotowali prezentacje na temat zawodu, którym są zainteresowani na chwilę obecną. Powstało tyle prac, że nie sposób wymienić wszystkie profesje. Jeśli ósmoklasiści zrealizują swoje plany, to na pewno za klika lat będziemy mieć wśród naszych absolwentów: lekarzy np. medycyny sądowej, programistów, mechaników, fizjoterapeutów, żołnierzy i jeszcze wielu innych.
Tegoroczny tydzień kariery z pewnością uświadomił wielu uczniom jak ważne w planowaniu własnej ścieżki kariery są pasje, zainteresowania i umiejętności, których uczymy się codziennie zarówno w szkole jak i poza nią.
Uczciliśmy pamięć Jana Józefa Giedroycia
Uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczą w zajęciach Szkolnego Koła Historycznego, wybrali się dziś na górę Wallberg. W tym miejscu spoczywa listopadowy powstaniec, major Jan Józef Giedroyć. Historia losów tego patrioty kończy się w Sępopolu, gdzie 8 października 1831 roku w wyniku odniesionych w jednej z bitew ran umiera… Więcej na temat losów majora można znaleźć na stronie
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Jan_Giedroy%C4%87.
Jak każdego roku w okolicach święta zmarłych i zbliżającej się rocznicy wybuchu powstania listopadowego przypomnieliśmy sobie historię „naszego” powstańca i zapaliliśmy znicz w miejscu Jego spoczynku.
Franciszek Maszota
Pamiętamy...
- 11
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tegorocznego Dnia Papieskiego, któremu przyświeca hasło “Nie lękajcie się!” – słowa te św. Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Przygotowali prace, w których przedstawili najważniejsze wydarzenia z pontyfikatu Papieża -Polaka. Wyszło świetnie😊
Kubeczki nie tylko do picia...
- 3
Nasze przedszkole wzięło udział w Code Week czyli tygodniu kodowania. Dzięki zabawom z kubeczkami zdobyliśmy wiedzę z zakresu wnioskowania, logicznego myślenia, dostrzegania zależności a przede wszystkim świetnie się bawiliśmy pracując w zespołach .
" Szneka z glancem"
- 9
W tym roku szkolnym wszystkie grupy przedszkolne przystąpiły do ogólnopolskiego projektu "Dzieci gotują"
Pierwszym zadaniem projektowym z którym zmierzyły się nasze przedszkolaki było wykonanie " Szneka z glancem", czyli drożdżówki z lukrem. Wszyscy spisali się doskonale, a przedszkole pachniało świeżo upieczonym ciastem. Było pysznie i domowo.
Dorota Wobolewicz
Dzień Edukacji Narodowej
- 22
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Podczas uroczystości p. Dyrektor Edyta Jurewicza –Bach złożyła wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia, a następnie wręczyła nagrody za miniony rok pracy. Do życzeń dołączyła się Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski.
W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie klasy V a i VI a, którzy wierszem i piosenką uświetnili akademię.
Archiwum Aktualności