08.03.3024 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sępopolu odbyły się eliminacje gminne do XXXX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego ,,Spotkanie z poezją 2024”. Uczennice naszej szkoły zaprezentowały się recytując utwory poezji dziecięcej. Komisja w składzie: p. Dorota Górecka, p. Ewa Kapusto, p. Danuta Cybula oceniła prezentowane utwory. I miejsce w ,,Kategorii klas I-III" zajęła Zuzanna Gwóźdź, II miejsce w tej samej kategorii zajęła Kalina Zdziebło. W ,,Kategorii klas IV-VI" II miejsce zajęła Lena Grudzień. Zdobywczyni I miejsca zaprezentuje naszą szkołę na następnym etapie konkursu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
Konkurs recytatorski - etap gminny
- 1
Wielkanocna Palma
- 7
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych dzieci z grup przedszkolnych uczestniczyły wraz z Rodzicami warsztatach robienia i ozdabiania palm wielkanocnych. Celem warsztatów było kultywowanie pięknej polskiej tradycji ludowej, jak również zainteresowanie najmłodszego pokolenia rękodziełem ludowym. Ze zgromadzonych materiałów przyrodniczych, bibułkowych kwiatów, tasiemek i wstążek uczestnicy warsztatów wykonali okazałe i kolorowe palemki, które zostały sprzedane na zorganizowanym później kiermaszu. Barwne, poświęcone palmy będą piękną ozdobą w domach naszych przedszkolaków. Dodatkową atrakcją był konkurs na najładniejszą palmę. W wyniku tego konkursu niezależna komisja wyłoniła trzy najładniejsze prace. Były też wyróżnienia i podziękowania za udział.
Drodzy Rodzice -„Godzina dla Młodych Głów”
Drodzy Rodzice!
„Godzina dla Młodych Głów” to pilotażowy program profilaktyczny, który w tym roku realizujemy w naszej szkole we wszystkich klasach. Jest on odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie uczniów, rodziców i nauczycieli na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym. Program jest realizowany w naszej szkole w czasie godzin wychowawczych, raz w miesiącu.
Tematem pierwszego spotkania w październiku były emocje. Uczniowie dowiedzieli się jak ważna dla naszego zdrowia psychicznego jest umiejętność rozpoznawania i odczuwania emocji, zauważenia ich w momencie powstania u siebie innych. Wspólnie zastanawiali się nad rolą emocji, po co je w ogóle czujemy oraz poznali konstruktywne metody poradzenia sobie z emocjami, które mimo że bywają nieprzyjemne, to wszystkie są nam bardzo potrzebne.
W listopadzie skupiliśmy się na potrzebach. Uczniowie uczyli się rozpoznawać i nazywać potrzeby, a także dowiedzieli się jaki jest związek między emocjami a potrzebami człowieka.
Na grudniowym spotkaniu rozmawialiśmy o naszych granicach, tych fizycznych, emocjonalnych, intelektualnych, społecznych i duchowych. Uczniowie różnicowali sytuacje, które są przekroczeniem granic, a które nie. Uczyli się w jaki sposób rozpoznawać je u siebie. Zrozumieli, że każdy ma swoje granice, które powinniśmy wzajemnie szanować.
Na ostatnim spotkaniu w I półroczu młodzi ludzie nauczyli się, jak w sytuacji kryzysu formułować komunikat do osoby dorosłej wtedy, gdy poczują, że potrzebują wsparcia. Jeszcze raz wszystkim przypomniano gdzie mogą zwrócić się o wsparcie w sytuacjach problemowych.
To nie koniec programu naszej przygody z Młodymi Głowami. W drugim półroczu skupimy się na higienie cyfrowej i bezpieczeństwie w sieci. Kolejne spotkania już w marcu
Scenariusze lekcji zostały zbudowane przez specjalistki, m.in.: Aleksandrę Kuberską i Martę Jagodzińską - psycholożki tworzące Emocjonalia, a także Weronikę Snoch i Angelikę Friedrich z Nastoletniego Azylu oraz Justynę Żukowską-Gołębiewską - psycholożkę, reprezentantkę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów i główną koordynatorkę programu profilaktycznego Godzina dla MŁODYCH GŁÓW.Lider szkolny programu „Godzina dla Młodych Głów”:
Krystyna Stankiewicz
Drodzy Rodzice
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystartowała właśnie z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Kampania „Blisko telefonu – z dala od dziecka” skierowana jest do rodziców dzieci do 6 roku życia i zwraca uwagę na negatywny wpływ korzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka.
W ramach kampanii powstał szereg materiałów edukacyjnych w tym: grafiki z przekazami kampanii, podcasty z ekspertami, porady dla rodziców. A wszystko to umieszczone na stronie:
https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/
Dzięki tej kampanii rodzice małych dzieci mają szansę dowiedzieć się:
- dlaczego korzystanie przez rodziców z telefonu przy dziecku ma negatywny wpływ na jego rozwój,
- jak ograniczać ten czas przy dziecku,
- jak rozpoznawać, że nadużywa się ekranów przy dziecku.
Spotkanie z poezją dziecięcą 2024
4 marca 2024r. w najmłodszej grupie wiekowej odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem ,,Spotkanie z poezją dziecięcą 2024”. Przed jury oraz swoimi koleżankami i kolegami 16 uczniów zaprezentowało się deklamując przygotowane utwory poezji dziecięcej. W repertuarze deklamowanych wierszy były utwory Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Ignacego Krasickiego Aleksandra Fredry oraz współczesnych autorów: Doroty Gellner, Hanny Niewiadomskiej, Agnieszki Frączek, Danuty Wawiłow. Komisja w składzie p. Emila Deleżuch, p. Krystyna Stankiewicz, p. Monika Dąbrowska-Skwarek oraz p. Julia Kwiatkowska uważnie przysłuchiwała się recytacji utworów i oceniała je biorąc pod uwagę znajomość tekstu, przestrzeganie znaków przestankowych,
właściwe tempo, intonację oraz interpretację. Każde z tych kryteriów było punktowane. Największą liczbę punktów i I miejsce zdobyła Kalina Zdziebło – uczennica klasy IIIa, II miejsce - Laura Średzińska uczennica klasy Ib, III miejsce Zuzanna Gwóźdź – uczennica klasy IIa. Zwyciężczynie będą reprezentować naszą szkołę w kategorii klas I-III w Gminnym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Sępopolu 8 marca. Gratulujemy dziewczętom i życzymy powodzenia.
Organizator konkursu szkolnego: p. K. Wierzbowska
Z wizytą w bibliotece
- 14
Uczniowie klasy IIa i IIb w miniony piątek odwiedzili Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Sepoplu w celu poznania pracy bibliotekarza. Uczestnicząc w zajęciach bibliotecznych prowadzonych przez panią Danutę Cybulę, uczniowie dowiedzieli się, że bibliotekarz nie tylko zajmuje się wypożyczaniem książek czy pomocą w wyszukiwaniu odpowiednich pozycji, które odpowiadają tematyce zainteresowań czytelników ale także, co dzieje się z książką, która zostaje zakupiona do biblioteki. Otóż, każda taka książka musi przejść przez ręce bibliotekarza, który umieszcza ją w rejestrze bibliotecznym i nadaje jej odpowiednią sygnaturę. Każda z pozycji opatrywana jest pieczątką biblioteki, w której jest zarejestrowana. Bibliotekarz opisuje zbiory biblioteczne w katalogu elektronicznym (komputerowym). Dzięki Pani Danusi uczniowie mogli popracować z katalogami alfabetycznymi w formie papierowej. Każdy mógł wykazać się w odnalezieniu podanego przez panią Danutę i pań wychowawczyń nazwiska autora. Była to okazja do utrwalenia sobie alfabetu.
Dziękujemy pani Danucie Cybuli za ciekawą lekcję biblioteczną.
Wychowawczynie klas drugich
p.Irena Kuniej, p.Krystyna Wierzbowska
Niespodziewana wizyta:)
- 2
W czwartek 22 lutego w ramach Zajęć kreatywnych odbyły się warsztaty kulinarne dla dzieci w świetlicy szkolnej, której gościem specjalnym była słynna polska restauratorka Magda Gessler, w którą wcieliła się nasza uczennica Paulina. Kucharze podczas warsztatów przygotowali wraz z uczniami wafle przekładane masą krówkową oraz Nutellą posypane wiórkami kokosowymi. Młodzi adepci sztuki kulinarnej chętnie angażowali się do przygotowania słodkości. Podsumowaniem warsztatów była wspólna degustacja. Wafelki wyszły pyszne i każdy z uczestników warsztatów otrzymał w nagrodę za swoją pracę plakietkę MasterChef Juniorek. Oczywiście wszyscy wykonali pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem specjalnym.
Rekrutacja 2024/2025
Zapraszamy osoby zainteresowane do zakładki REKRUTACJA. Znajdują się tam regulamin i zasady rekrutacji do przedszkola i I klasy szkoły podstawowej oraz wnioski.
Walentynkowe warsztaty w kl. Ib
- 4
14 lutego uczniowie klasy Ib wzięli udział w warsztatach walentynkowych przeprowadzonych przez mamę Szymona, Panią Ewę. Wykonali kreatywną pracę – sól w butelce, polegającą na barwieniu kolorową kredą soli kuchennej. Z wykorzystaniem kolorowej kredy, butelek, serduszek z masy solnej, przygotowali ozdoby, które w tym dniu posłużyły jako podarunek dla kogoś bliskiego lub dekorację. Eksperyment ten doskonale rozwijał małą motorykę i dostarczał uczniom wielu wrażeń dotykowych. Każdy uczestnik osiągnął sukces, był zadowolony z efektu swojej pracy, a udział w zajęciach sprawił im dużo radości. Na zakończenie zajęć Szymon poczęstował rówieśników ciasteczkami w kształcie serc, które razem z mamą upiekł i oczywiście wszystkim bardzo smakowały.
Pani Ewie serdecznie dziękujemy za przygotowanie i przeprowadzenie wspaniałych zajęć oraz za miło spędzony czas.
Bal karnawałowy to bal nad bale...
- 66
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, to czas pełen wrażeń. W tym roku, w ostatnim dniu karnawału, 13 lutego 2024r. w najmłodszej grupie wiekowej odbył się bal karnawałowy. Dzieci zachwyciły wszystkich pięknymi strojami. Były wśród nich: księżniczki, biedroneczki, kotki, nie zabrakło również piłkarzy, postaci z gier komputerowych, bajek, a także dzieci przebranych w strój policjanta czy żołnierza.
O odpowiedni klimat i dobrą zabawę zadbały panie animatorki z Kreatywnej Zabawy Bim Bam Bom serwujące najpopularniejsze hity i prowadzące zabawę. Były zabawy taneczne z elementami zumby, zabawy integracyjne z gadżetami animacyjnymi, konkurencje sportowe: przejście przez tunel oraz pod liną, a także tańce w parach z balonami. Dwugodzinna zabawa dostarczyła wiele pozytywnych emocji. W trakcie karnawałowych szaleństw była również zabawa z żywą maskotką - psem Chasem i czas na pamiątkowe zdjęcia.
Wszyscy doskonale bawili się, a czas upływał wesoło. A kiedy już dobiegł końca, z żalem opuszczaliśmy salę. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości.
Wychowawczynie klas I-III dziękują dziewczętom ze Szkolnego Koła Wolontariatu za zaangażowanie się w wystrój sali.
Opiekun grupy wiekowej: Krystyna Wierzbowska
Bawimy się ...
- 30
Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci z Przedszkola Samorządowego w Sępopolu 8 lutego 2024 r. podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach i zabawach. Animacje karnawałowe poprowadziła niezawodna firma eventowa „Taka Impreza” z Reszla, która prowadzili bal oraz zachęcali wszystkich do tańca. Radości, zabawy nie było końca! Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, wszyscy z wielką ochotą rozpoczęli pląsy i tańce. Przedszkolacy bawili się znakomicie.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz obejrzenia filmiku z balu.
Międzynarodowy Dzień Pizzy
- 27
9 lutego we wszystkich grupach przedszkolnych obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Tego dnia sale naszego przedszkola zamieniły się w prawdziwe, włoskie pizzerie. Przedszkolaki bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę. Wielką frajdę dzieciom sprawiły już same przygotowania:przygotowanie ciasta, formowanie kulek drożdżowych, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. W grupie Przyjaciół Myszki Miki tego dnia odbyły się zajęcia warsztatowe z udziałem poizzermanów pana Macieja Witek oraz pana Radosława Kwakszys. W grupie tej oprócz pokazu fachowego przygotowania pizzy przez specjalistów odbyły się zajęcia i zabawy , które tematycznie związane były z Dniem Pizzy, a przeprowadzone zostały przez panią Beatę Witek. Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze.
Dziękujemy też bardzo serdecznie Rodzicom, którzy tak aktywnie zaangażowali się w dzisiejsze warsztaty.
Ciekawe spotkanie
10.01.2024r. mieliśmy przyjemność gościć uczennice z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr. 1 im. Kresowiaków w Bartoszycach. Dziewczęta w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii" przeprowadziły spotkania edukacyjne poświęcone uzależnieniu młodych ludzi od elektroniki. W ramach projektu społecznego uczniowie dowiedzieli się czym jest uzależnienie od telefonu, jakie są jego objawy oraz jak mogą temu zapobiegać. Był to bowiem główny cel wydarzenia - wdrażanie zdrowych nawyków w środowisku szkolnym i promowanie świadomego korzystania z elektroniki.
Dziękujemy.
Dzień Babci i Dziadka
- 18
21 i 22 styczeń to wyjątkowe daty w kalendarzu – święto wszystkich Babć i Dziadków. Z okazji dnia Babci i Dziadka dnia 17 stycznia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sępopolu nasze przedszkolaki pod czujnym okiem wychowawczyń przygotowały przedstawienie. Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Gościliśmy również rodziców małych artystów oraz Panią Burmistrz Sępopola Irenę Wołosiuk.Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. 17 i 18 stycznia grupa Smerfów (4-5 latków) zaprezentowały Jasełka. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi.Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo miłości od Swoich wnuków, radości, zdrowia i wszelkiej pomyślności na każdy dzień!!!
Spotkanie z policjantem „Bezpieczne ferie”
Zima w pełni i ferie zimowe tuż, tuż. Zanim uczniowie udadzą się na wypoczynek, należy przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Z tej okazji, w dniu 16 stycznia 2024r., najmłodsza grupa wiekowa gościła u siebie funkcjonariusza Policji mł. asp. Pana Marcina Kabelisa. Tematem spotkania było bezpieczeństwo podczas zabaw poza domem, jak również przestrzeganie przed niebezpieczeństwem w domu. Podczas spotkania pan policjant przypomniał dzieciom m.in. o tym jak należy bezpiecznie spędzać zbliżający się czas wolny. Przestrzegał przed zagrożeniami jakie mogą ich spotkać w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Mówił o niebezpieczeństwie zjazdów sankami w okolicach dróg, zbiorników wodnych, wchodzenia na zamarznięte rzeki czy stawy. Opowiedział jak należy organizować kulig czy bitwę na śnieżki, by zabawy te kończyły się szczęśliwie. Ponadto przypomniał wszystkim o ważnych telefonach alarmowych wykorzystywanych w sytuacjach zagrożenia, a także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.
Kończąc spotkanie poinformował o akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, przygotowanej przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji oraz zachęcił do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowym "Śnieżny dekalog".
Opiekun grupy wiekowej Krystyna Wierzbowska
Razem w grupie
- 11
Bardzo dziękujemy p. Elżbiecie Żuławskiej z PCRE w Bartoszycach za poprowadzenie zajęć w naszych najstarszych grupach przedszkolnych pod tytułem - "Razem w grupie" Zajęcia miały ma celu kształtowanie poczucia własnej wartości, rozbudzenie w dzieciach wiary, że mogą osiągnąć sukces jeśli tylko podejmą działanie. Zajęcia wywołały wiele pozytywnych emocji. Każde dziecko z ogromną radością podejmowało kolejnych zadań do wykonania.
Życzenia
Święta tuż, tuż ...
- 22
W ostatni dzień w naszej szkole przed zimową przerwą wiele się działo...oj działo… Poczuliśmy, że święta tuż, tuż … Dlaczego? We wszystkich klasach odbyły się spotkania opłatkowe. A kulminacyjnym wydarzeniem był Międzyklasowy Konkurs Kolęd. Rywalizowali ze sobą uczniowie klas IV-VIII prezentując wylosowaną kolędę. Jurorami byli najmłodsi uczniowie. Każdy z nich mógł oddać głos na najciekawszy według niego występ. Tym samym najwięcej punków uzyskała klasa VI b, która podzieliła się zwycięstwem z klasą VI a. Konkurs zakończył się występem nauczycieli. Ale to jeszcze nie wszystko. Chętni uczniowie, wzięli udział w świątecznej grze po szkole. Na najszybszych i najbardziej wytrwałych czekały słodki niespodzianki.
Święta w Literkowie
- 10
Święta w Literkowie to inscenizacja przygotowana przez uczniów klasy III a w ramach realizowanej już drugi rok innowacji pedagogicznej. Inscenizacja przygotowana została przez uczestników koła polonistycznego. W związku z tym, że wszyscy uczniowie chcieli wziąć w niej udział zapraszamy do obejrzenia przedstawienia w dwóch odsłonach – scenariusz ten sam, a różni aktorzy…😊
Szlachetna Paczka
Za nami kolejny Weekend Cudów ze Szlachetną Paczką.
W naszej szkole znowu daliśmy radę pomóc potrzebującej rodzinie. Spełniliśmy wszystkie potrzeby, z których poza żywnością i środkami czystości, najważniejszą było zapewnienie opału na zimę.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom, przede wszystkim naszym uczniom i ich rodzicom, którzy upiekli ciasta na kiermasz, przynosili produkty żywnościowe i środki czystości.
Wspaniałe w naszej akcji jest to, że angażujemy do dzielenia się nie tylko naszą społeczność szkolną, ale też dobrych ludzi z innych miejsc. Szczególnie mocno dziękujemy księdzu Grzegorzowi i parafianom z parafii św. Anny w Sokolicy, którzy znów w dużym stopniu pomogli nam w zaspokojeniu potrzeb rodziny.
Podziękowania kierujemy też do pojedynczych darczyńców, do pani Doroty, Marzeny, Joanny i Doroty.
Tradycyjnie całą akcją w szkole kierowali uczniowie zaangażowania w działalność Samorządu Uczniowskiego ze swoją opiekunką p. Joanną. I znów dali radę, dziękujemy.
Warto przypomnieć, że pani Joanna opiekunka SU w naszej szkole, jest już kolejny rok liderem Szlachetnej Paczki na rejon powiatu bartoszyckiego. Za swoją działalność wolontariacką została uhonorowana przez starostę powiatu nagrodą wolontariusza roku. Jesteśmy dumni i serdecznie gratulujemy.
Na zbliżające się święta Bożego Narodzenia i na nowy 2024 rok życzymy Wam serc pełnych miłości i radości płynących z pomocy drugiemu człowiekowi.
Franciszek Maszota
Archiwum Aktualności