Dzisiaj spotkała nas niespodzianka. Dostaliśmy prezent - dramat Gabrieli Zapolskiej - Moralność pani Dulskiej z dedykacją i list gratulacyjny od Prezydenta RP za udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Bardzo na m miło. Serdecznie dziękujemy.
Niespodzianka
Ważne
Szanowni Rodzice i Uczniowieuprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Pierwsza wycieczka pierwszaków:)
- 8
28.10 klasa Ia była z wizytą w Straży Pożarnej w Bartoszycach. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w zajęciach w sali edukacyjnej Ognik oraz zwiedzili placówkę straży. Celem tej wizyty było bliższe poznanie pracy strażaków oraz poznanie i utrwalenie właściwych zachowań w sytuacjach niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu i życiu. Uczestnicy otrzymali upominki z numerem alarmowym 112 oraz dyplomy. Może wśród obecnych na tym spotkaniu są przyszli strażacy i strażaczki.
Podróż na wyspę szczęścia
W ramach programu ZTU uczniowie kl. I, II i IIIa uczestniczyli w zajęciach „Podróż na wyspę szczęścia”. Wspólnie zastanawialiśmy się czym tak naprawdę jest szczęście, co ono oznacza dla każdego z nas. Uczniowie nazywali swoje wyspy szczęścia i wskazywali co ich uszczęśliwia. Uwierzcie nie było dwóch takich samych wysp. Już wiemy, że każdy ma swoją wyspę szczęścia tylko musi ją odkryć, a do tego czasami potrzeba cierpliwości i uważności.
„Wyprawa na 3K. Kariera, kompetencje, kreatywność.”
- 8
W dniach 18-24 października 2021r. nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody
XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, które w tym roku odbywały się
pod hasłem
„Wyprawa na 3K. Kariera, kompetencje, kreatywność.”
Zrealizowaliśmy szereg działań, które miały na celu m.in:
- poszerzenie wiedzy uczniów na temat wybranych zawodów,
- doskonalenie kompetencji pożądanych na rynku pracy.
W klasach I-III wychowawcy przeprowadzili zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem zasobów platformy „Mapa Karier”. Uczniowie poszerzali wiedze na temat czynności wykonywanych w różnych zawodach. Odkrywali zagadki zawodoznawcze, a na koniec wykonali prace plastyczne nt: „W przyszłości mogę być…” W zdecydowanej większości przeważał zawód weterynarza, ale był tez rolnik, policjant, malarka czy youtuber. Klasa Ia odbyła interesującą podróż do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. W mundurach strażackich i hełmach wszyscy wyglądali profesjonalnie. Uczniowie nie tylko poznali prace strażaków, ale doskonalili umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Klasa V udała się na wycieczkę zawodoznawczą do piekarni „Więzienna” w Bartoszycach, gdzie uczniom przybliżono prace piekarza oraz cały proces produkcji chleba. Klasa VI przeprowadziła wywiad z p. K. Łuszczykiem, który jest organistą i jednocześnie informatykiem w naszej szkole. To zaskakujące jak kariery zawodowe mogą być „zakręcone.”
Klasa VIIb trenowała swoją kreatywność, bo to jedna z ważnych kompetencji na rynku pracy. Wychowawczyni przeprowadziła zajęcia „Kreatywni na start”- trenujemy kompetencje przyszłości. Wszyscy nie tylko trenowali twórcze podejście do świata i problemów, ale też świetnie się bawili.
W klasach ósmych w ramach zajęć z WOS-u uczniowie zaangażowali się w projekt „Współczesny rynek pracy. Na drodze do wymarzonego zawodu”. Przygotowali prezentacje na temat zawodu, którym są zainteresowani na chwilę obecną. Powstało tyle prac, że nie sposób wymienić wszystkie profesje. Jeśli ósmoklasiści zrealizują swoje plany, to na pewno za klika lat będziemy mieć wśród naszych absolwentów: lekarzy np. medycyny sądowej, programistów, mechaników, fizjoterapeutów, żołnierzy i jeszcze wielu innych.
Tegoroczny tydzień kariery z pewnością uświadomił wielu uczniom jak ważne w planowaniu własnej ścieżki kariery są pasje, zainteresowania i umiejętności, których uczymy się codziennie zarówno w szkole jak i poza nią.
Uczciliśmy pamięć Jana Józefa Giedroycia
Uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczą w zajęciach Szkolnego Koła Historycznego, wybrali się dziś na górę Wallberg. W tym miejscu spoczywa listopadowy powstaniec, major Jan Józef Giedroyć. Historia losów tego patrioty kończy się w Sępopolu, gdzie 8 października 1831 roku w wyniku odniesionych w jednej z bitew ran umiera… Więcej na temat losów majora można znaleźć na stronie
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Jan_Giedroy%C4%87.
Jak każdego roku w okolicach święta zmarłych i zbliżającej się rocznicy wybuchu powstania listopadowego przypomnieliśmy sobie historię „naszego” powstańca i zapaliliśmy znicz w miejscu Jego spoczynku.
Franciszek Maszota
Pamiętamy...
- 11
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tegorocznego Dnia Papieskiego, któremu przyświeca hasło “Nie lękajcie się!” – słowa te św. Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Przygotowali prace, w których przedstawili najważniejsze wydarzenia z pontyfikatu Papieża -Polaka. Wyszło świetnie😊
Kubeczki nie tylko do picia...
- 3
Nasze przedszkole wzięło udział w Code Week czyli tygodniu kodowania. Dzięki zabawom z kubeczkami zdobyliśmy wiedzę z zakresu wnioskowania, logicznego myślenia, dostrzegania zależności a przede wszystkim świetnie się bawiliśmy pracując w zespołach .
" Szneka z glancem"
- 9
W tym roku szkolnym wszystkie grupy przedszkolne przystąpiły do ogólnopolskiego projektu "Dzieci gotują"
Pierwszym zadaniem projektowym z którym zmierzyły się nasze przedszkolaki było wykonanie " Szneka z glancem", czyli drożdżówki z lukrem. Wszyscy spisali się doskonale, a przedszkole pachniało świeżo upieczonym ciastem. Było pysznie i domowo.
Dorota Wobolewicz
Dzień Edukacji Narodowej
- 22
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Podczas uroczystości p. Dyrektor Edyta Jurewicza –Bach złożyła wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia, a następnie wręczyła nagrody za miniony rok pracy. Do życzeń dołączyła się Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski.
W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie klasy V a i VI a, którzy wierszem i piosenką uświetnili akademię.
Pasowanie na ucznia
- 15
Ważnym wydarzeniem w życiu każdego pierwszoklasisty jest pasowanie na ucznia. W naszej szkole miało ono miejsce 14 października 2021r. Pierwszacy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, taneczne w obecności zaproszonych gości, rodziców i delegacji poszczególnych klas. Złożyli ślubowanie, a następnie p. Dyrektor Edyta Jurewicz-Bach pasowała każdego z nich na ucznia. Uroczystość na pewno zapadnie w pamięci naszych nowych uczniów
Pamiętamy...
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej szkolni wolontariusze przygotowali kartki z życzeniami dla emerytowanych pracowników naszej szkoły. 13 i 14 października dzięki ich zaangażowaniu trafiły one do adresatów.
Wolontariusze pamiętali nie tylko o tych co odeszli. Tym co obecnie pracują przesyłają życzenia:
Drodzy Nauczyciele, Pracownicy administracji i obsługi życzymy Wam samych radosnych dni, cierpliwości, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Dziękujemy Wam za trud, serce i wkład wniesiony w naszą edukację oraz wychowanie.
#zdrowiewgłowie
Pod hasłem Szkolne Koło Wolontariusza zorganizowało kiermasz ciast. Celem było pozyskanie środków na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Jesteśmy dumni z tego co udało nam się zarobić. Zebraliśmy aż 351 zł. Dziękujemy wszystkim za wsparcie!
Nocowanie w szkole
- 3
W miniony weekend w naszej szkole klasa VIIIB zorganizowała integracyjną noc filmowo-rekreacyjną. Można by się zapytać dlaczego w ostatnim roku nauki potrzeba nam integracji? Niestety jak wszyscy pamiętamy ostatnie dwa lata nauki nie wyglądały tak jak powinny, nie tylko w sferze nauki ale przede wszystkim w sferze stosunków interpersonalnych, których bardzo wszystkim brakowało. Biorąc to pod uwagę uznaliśmy, że dobrym sposobem na reintegrację klasy może być wspólne spędzenie czasu w szkole w innych okolicznościach niż codzienna obecność na lekcjach. Nocowanie w szkole przed pandemią było naszą coroczną tradycją.
Noc upłynęła nam na grach w beczkę, koszykówkę, bilard holenderski, darta i innych. Toczyliśmy ze sobą rozmowy, robiliśmy kawały i objadaliśmy się pizzą. Miłośnicy kina też mogli czuć się spełnieni kiedy na ekranie zagościły specjalnie wybrane na tę noc przeboje kinowe. Po pobudce i posprzątaniu na zakończenie naszego spotkania rozegraliśmy mecz pożegnalny w zbijaka. Rozstawaliśmy się przy dźwiękach przeboju Elektrycznych Gitar „To już jest koniec”. Wszyscy się umówiliśmy że trzeba to powtórzyć.
Z wizytą w piekarni
- 11
W ramach Tygodnia Kariery Zawodowej uczniowie klasy 5a wybrali się na wycieczkę do Piekarni Więziennej w Bartoszycach. Wizyta w tej znanej bartoszyckiej piekarni mogła się odbyć dzięki realizacji projektu Upieczmy Sukces, który skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół powiatu bartoszyckiego.Uczniowie poznali zawód piekarza od podszewki. Przygotowanie ciasta, formy, samodzielne wyrabianie bułek i dekorowanie ich ulubionymi nasionami było niezwykle fascynujące. Upiekliśmy również chleby udekorowane według własnych pomysłów. Pachniało świeżym pieczywem, że aż trudno było się oprzeć, aby nie ponadgryzać chrupiących przylepek.Dodatkową atrakcją była wizyta w starym więzieniu. Dzięki uprzejmości Starosty Powiatu Bartoszyckiego Pana Jana Zbigniewa Nadolnego, dzieci mogły zajrzeć do już otwartych cel i poznać zawód funkcjonariusza straży więziennej. Przewodnikiem po budynku był Pan Naczelnik Krzysztof Dyrwal.
Światowy Dzień Zdrowia Psychiczneg
10 października 2021 roku przypada
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Celem Święta jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na problematykę chorób psychicznych oraz dążenie do promowania właściwych postaw ludzkich wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.
Corocznie obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego organizowane są na podstawie jednego, głównego tematu.
Hasło przewodnie tego roku to: Zdrowie psychiczne w nierównym świecie. Temat ten, podkreśla, że dostęp do usług w zakresie zdrowia psychicznego pozostaje nierówny, przy czym od 75% do 95% osób z zaburzeniami psychicznymi w krajach o niskich i średnich dochodach w ogóle nie ma dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego, a dostęp do nich w krajach o wysokich dochodach nie jest dużo lepszy.
Nasza szkoła także przyłącza się do działań na rzecz ochrony zdrowia psychicznego.
Już we wtorek 12 października 2021r. odbędzie się kiermasz ciast, z którego dochód zostanie w całości przekazany na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie.
Wszystkich zachęcamy do zadbania o siebie i swoich bliskich. Sięgnijcie po proste ćwiczenia wspomagające relaksację, uważność i praktykujcie do woli. Propozycje ćwiczeń znajdziecie w padlecie naszych Klubowiczów Unicefu w zakładce grudniowej 2020/2021. https://pl.padlet.com/kstankiewicz1/kspuztlc70vgvpab
Rodziców zapraszamy do obejrzenia interesującego webinaru na temat „Odporność psychiczna dziecka i rodzica”
https://www.youtube.com/watch?v=c7UJerN7o0U&list=PLWuGvFSnLu38-nqaLlyxW0oHBXRF1D3uX
Kampanii DLA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY ciąg dalszy
Nabieramy rozpędu i w ostatnim czasie wykonaliśmy kolejne zadanie. Tym razem w ramach lekcji języka polskiego przeprowadzonej w innej przestrzeni, promowaliśmy poprawność ortograficzną. Wykonaliśmy wokół szkoły kolorowy chodnik z wyrazów często używanych, ale sprawiających nie lada trudności w zapisie. Uczniowie sami zaproponowali słowa, sprawdzili ich zapis a także potwierdzili regułą. Na kolorowym dywanie pojawiły się między innymi takie wyrazy jak: na pewno, naprawdę, w ogóle, ode mnie, przeze mnie. Nie mogliśmy się oprzeć i zapisaliśmy również: włączać, przyszedłem, wziąć.
Warto o poprawnym zapisie pamiętać, ponieważ w niedługim czasie planujemy rodzinne dyktando:)
Prezentujemy również próbkę twórczości uczennicy klasy 8b Roksany Szczurko.
“Polszczyzna”
Statek tonący w ludzkim zapomnieniu,który przez niewiedzę
może w oka mgnieniu zatonąć.
Tonie - każdy przypadek, w kolejce stoi do wypowiedzenia,
to właśnie kraina zwykłego zapomnienia.
Tonie - w potężnej ortografii, tę dziedzinę pojęć mało kto potrafi.
Tonie - nowe słowo młodzież znów od siebie doda, czy ktoś nie rozumie?
Przecież taka moda.
Wszyscy nasz statek tonący ratujmy
I autorowi słownika serdecznie podziękujmy.
Klasy I-III w akcji Sprzątania Świata
W ramach Akcji Sprzątania Świata uczniowie klas I-III zaangażowali się w sprzątanie terenu nie tylko wokół szkoły, ale też porządkowali teren na ścieżce dydaktycznej nad Łyną, na kortach, boisku czy przy Stanicy. Uczniowie przygotowali się odpowiednio, zostali zaopatrzeni w rękawiczki jednorazowe i worki, aby dumnie wyruszyć do akcji. Wcześniej odbyła się pogadanka zachęcająca i promująca do dbania o każdy najmniejszy skrawek Ziemi.
Mamy nadzieję, że ekologiczna edukacja prowadzona od najmłodszych lat wplynie znacząco na postawę uczniów, którzy w przyszłości będą żyli w zgodzie z przyrodą i samym sobą.
Uczestnictwo w akcji było lekcją poszanowania środowiska.
Opiekun grupy wiekowej Krystyna Wierzbowska
Uczciliśmy pamięć ofiar podobozu Stutthof Schippenbeil
- 2
27 września uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w uroczystości przekazania opieki nad Pomnikiem Ofiar Nazizmu. Najstarsze klasy po roku dbania o pomnik przekazują ten zaszczytny obowiązek swoim młodszym koleżankom i kolegom. Wydarzenie to jest już tradycją naszej szkoły i odbywa się na początku każdego roku szkolnego. Czcimy w ten sposób rocznicę powstania obozu i rocznicę wzniesienia pomnika.
Przypomnijmy, że w tym miejscu 1944 roku 21 września na polecenie komendanta obozu Stutthof powstał podobóz Stutthof Schippenbeil. Więźniarkami były Żydówki, które pochodziły z wielu krajów europejskich, a także z likwidowanych gett polskich miast. Głównym celem istnienia obozu było wykorzystanie więźniarek do pracy przy budowie pobliskiego lotniska wojskowego. Stutthof Schippenbeil został zlikwidowany w styczniu 1945. Jego krótka historia pociągnęła za sobą tragedię blisko 2000 ludzi.
Dlaczego pamiętamy i chcemy żeby kolejne pokolenia pamiętały? Jak powiedział w czasie obchodów 75 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau profesor Marian Turski, Auschwitz nie spadło z nieba… Tragedia holokaustu narodziła się z naszej OBOJĘTNOŚCI na krzywdę drugiego człowieka, na tą drobną, codzienną, niewielką krzywdę, na którą pozwalając przyzwyczajamy się do niej i później nie reagujemy na co raz większe zło, zło na którego końcu zaledwie 80 lat temu znalazł się Stutthof Schippenbeil.
Pamiętajmy, widząc krzywdę drugiego człowieka nawet tą najmniejszą nie bądźmy obojętni.
Czytanie Narodowe 2021
- 8
24 września w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Sępopolu obchodziliśmy dzień Narodowego Czytania.
Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, aby wspólnie obejrzeć krótki spektakl na podstawie utworu Gabrieli Zapolskiej ,,Moralność Pani Dulskiej”. To właśnie ten dramat był jubileuszową odsłoną akcji Narodowego Czytania. ,,Moralność Pani Dulskiej” to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Interpretację głosową fragmentu lektury zaprezentowali: Julia Kwiatkowska, studentka Filologii polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (Dulska), p. kierownik Piotr Łunio (Dulski) oraz uczennica klasy III Małgorzata Siemaszko (Hesia). Reżyserią przedstawienia zajęła się p. Anna Podhalska, nauczycielka bibliotekarka. Z wielką uwagą spektakl obejrzeli uczniowie klas trzecich oraz zaproszeni goście, m. in. p. burmistrz Sępopola Irena Wołosiuk.
Tegoroczna edycja udowodniła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom.
W drugiej części akcji Narodowego czytania oraz tygodnia Cittayslow odbyło się się spotkanie z Jerzym Sałatą. Poeta zaprezentował naszym siódmoklasistom swoją twórczość. Uczniowie wysłuchali utworów, które powstały z przywiązania p. Jerzego do naszej małej ojczyzny.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie