• „Podróże z globusem na piątkę z plusem”

          • W czwartkowy, marcowy poranek uczniowie klas I-III byli uczestnikami  niezwykłej podróży po globusie, w którą zabrali ich aktorzy Studia Artystycznego ARENA z Białegostoku. Podczas przedstawienia, główna bohaterka Stasia, za pomocą magicznego globusa, odwiedziła różne zakątki świata: Anglię, Chiny, Francję, Hiszpanię, a nawet Afrykę. ukazując przy tym największe zabytki i panujące w nich zwyczaje. Najpierw Stasia zabrała dzieci do Francji, gdzie ciekawym obiektem była wieża Eiffla w Paryżu i kuchnia francuska, która oferuje żabie udka i ślimaki. Następnie udali się do Hiszpanii, której symbolem jest corrida, razem zwiedzili Londyn, gdzie poznali ogromny zegar Big Ben, a podczas podróży do Chin poznali Wielki Mur Chiński. Na koniec wyprawy odwiedzili Afrykę, a tam największą gorącą pustynię na Ziemi – Saharę.

            Przedstawienie dostarczyło dzieciom pozytywnych przeżyć w odkrywaniu innych narodów i kultur. Okazało się, że podróżowanie palcem po globusie jest również przyjemne i ciekawe.

            Opiekun grupy wiekowej Krystyna Wierzbowska

          • Żywa lekcja historii

          •  Dzisiaj w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na zaproszenie MGOK w Sępopolu nasi uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w żywej lekcji historii. Bohaterką wydarzenia była p. Teresa Jaglińska, która ciekawie  opowiedziała o losach  swojego  męża Ludwika Jaglińskiego – żołnierza podziemia niepodległościowego.  Wspomnienia wywołały zainteresowanie u młodzieży i wywołały wiele emocji.

            Uczniowie mogli również zobaczyć interesującą wystawę zdjęć pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”, autorstwa p. Grzegorza Borowskiego. Zdjęcia przybliżyły uczestnikom historię nieistniejącego już zakładu produkcyjnego ”LENPOL”, który barwnie wpisał się w dzieje naszej miejscowości.

            Bardzo dziękujemy pracownikom MGOK za zaproszenie. 

          • Wycieczka do Teatru Lalek w Olsztynie

          • 1 marca 2023r. uczniowie z najmłodszej grupy wiekowej wybrali się Olsztyńskiego Teatru Lalek na sztukę pt.:"Mały Nemo w krainie snów". Głównym celem wyjazdu było rozbudzenie wrażliwości sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z aktorem podczas oglądania spektaklu. Przedstawienie było bardzo interesujące, animacja świateł, piekne kostiumy i znakomita gra aktorska dostarczyła uczniom wiele przeżyć. Nie zabrakło w nim humoru dla dzieci i dorosłych. Przedstawienie rozgrywane jest w wielu technikach teatralnych. Oprócz gry aktorskiej, wykorzystywane są w nim lalki i inne przedmioty. Wyjazd do teatru wzbudził wiele emocji, sztuka wszystkim się podobała o czym świadczyły pozytywne komentarze po zakończonym spektaklu.

             

            Opiekun grupy wiekowej Krystyna Wierzbowska

             

          • Mistrzyni Szymborska ciąg dalszy...

          • W ramach Ogólnopolskiego Projektu Mistrzyni Szymborska podjęliśmy kolejne aktywności. Tym razem szczególnie zależy nam na przybliżeniu młodym ludziom twórczości naszej noblistki. Przechodząc szkolnym korytarzem, można na chwilę przystanąć i poczytać wybrane wiersze. Może kogoś zainspirują do dalszej lektury? A na pewno warto, ponieważ już został ogłoszony konkurs recytatorski dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Lista chętnych wciąż rośnie i to cieszy, a nagrody czekają.  Podczas trwania projektu, niektórzy nawet odkrywają w sobie nowe talenty. Jedną z takich osób jest p. Kasia:), która z wielką pasją i zaangażowaniem projektuje karykatury poetki. Ciekawe czym jeszcze zaskoczy? Może zaśpiewa?

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Zakończyliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione przez UNESCO ponad 20 lat temu. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

            W ramach obchodów tego święta uczniowie klas 4 - 8 zostali rzuceni na głęboką wodę, w głąb słów, związków frazeologicznych, zagadek gramatycznych. Uczniowie wykorzystując kody QR rozwiązywali różne quizy, przechodzili ortograficzne labirynty, próbowali wygrać swój pierwszy wirtualny milion wykazując się umiejętnościami i wiedzą z zakresu języka polskiego. Były również stacje zadaniowe, a wśród nich między innymi tangramy, krzyżówki, puzzle. Największą radość młodszym i starszym sprawił stacjonarny escape room, czyli popularny pokój zagadek. Aby z niego wyjść, należało zdobyć hasło do zamkniętej kłódki. Łatwo nie było, ponieważ tym razem umiejętności polonistyczne należało połączyć z matematycznymi, coś dodać, odjąć, pomnożyć. Miny uczniów podczas główkowania to widok bezcenny, a dzięki kooperacji, komunikacji i kreatywności wszystkim grupom udało się złamać szyfr i opuścić pokój zagadek.

            Dziękujemy za wspólną zabawę.

          • “Braillem pisane”

          • “Braillem pisane” to tytuł innowacji pedagogicznej, której efekty zostały dzisiaj oficjalnie zaprezentowane. Na spotkanie autorskie Amelii Emilianów, uczennicy klasy 6 przybyło wielu gości, wśród nich dumni rodzice i dziadkowie, pani prezes Koła Związku Niewidomych Irena Szwedzik, dyrekcja szkoły, nauczycielki wraz z uczniami i uczennicami. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze, były uśmiechy, gratulacje, łzy wzruszenia, nie zabrakło również kwiatów i upominków.

            Pasją Amelii jest pisanie. Zdecydowała się pokazać społeczności szkolnej swoje pierwsze małe dzieło. Jej książka nosi tytuł “Życie na arenie”. Opowiada o dziewczynie, której rodzice za wszelką cenę chcieli, aby w przyszłości została, tak jak oni artystami cyrkowymi. Bohaterka ma jednak inne zainteresowania, co komplikuje plany i relacje wśród członków rodziny.

            Podczas spotkania Amelka opowiedziała o swoich zainteresowaniach literackich, inspiracjach i planach na najbliższą przyszłość. Podzieliła się również doświadczeniem w pracy z urządzeniami do pisma braillowskiego. Nasza szkolna pisarka przełożyła swoją książkę na kolejne egzemplarze wykorzystując tabliczkę braillowską oraz maszynę braillowską. Można by pomyśleć, czy to jest jakaś większa różnica, skoro w rezultacie mamy przed sobą kartkę z kropkami? Otóż jest! Pracując z tabliczką reorganizujemy swój sposób myślenia i postrzegania systemu braille’a. Tutaj litera W z alfabetu nie jest już tą samą literą, staje się literą R. Pierwszy egzemplarz książki napisany został właśnie tą metodą. Napisanie drugiego egzemplarza przy zastosowaniu maszyny braillowskiej nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca z rodzicami i ich zaangażowanie w proces edukacyjny córki. To oni pozyskując środki zewnętrzne oraz własne nakłady finansowe zakupili maszynę braillowską i udostępnili ją podczas zajęć.

            Praca nad książką w wersji braillowskiej była bardzo ciekawym doświadczeniem, chociaż początek jej tworzenia nie należał do najłatwiejszych z uwagi na „klątwę wstępu”, która dopadła autorkę i dość długo jej towarzyszyła, ale z biegiem czasu wszystko przebiegało już zgodnie z planem.

            Dzisiaj możemy wszystkich zapewnić, że na tej książce nie kończy się przygoda z Braillem. W dalszym ciągu Amelia będzie prężnie pracować i realizować swoje pomysły, których jeszcze kilka ma w zanadrzu.

          • Mistrzyni Szymborska

          • Pierwsze aktywności w ramach projektu Mistrzyni Szymborska już za nami. Klasy czwarte przygotowały plakaty prezentujące sylwetkę naszej noblistki. Z kolei piątoklasiści i szóstoklasiści sporządzili alfabet ciekawostek o Szymborskiej. Największe zaskoczenie wśród uczniów wzbudziła miłość poetki do boksu i pikantnych skrzydełek KFC. Niektórzy z łatwością dostrzegli, że mają pewne cechy wspólne z poetką. Duma rozpierała, więc tym chętniej zostało przyjęte zaproszenie do kolejnego działania, którym będzie konkurs recytatorski.

          • Bal karnawałowy w przedszkolu

          • Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było 10 lutego w naszym przedszkolu. Tego dnia już od rana w przedszkolnych salach pojawiały się dzieci wcielające się w kolorowe , bajkowe postacie. Wyjątkową atrakcja naszego balu była obecność zespołu Taurus, który przygrywał dzieciom do tańca skoczne i przez wszystkich lubiane piosenki.

            Dziękujemy p. Januszowi Sęk oraz p. Zbigniewowi Krasowskiemu, dzięki nim to wydarzenie zapadnie nam wszystkim na długo w pamięci jako najwspanialszy bal karnawałowy.

             

          • Święto nietypowe - Dzień pizzy

          • W kalendarzu świąt nietypowych 9 luty zapisany jest jako Dzień Pizzy. Cała społeczność przedszkolna wierna tradycji włączyła się z dużym zaangażowaniem do wypieku aromatycznej i smacznej pizzy. Własnoręcznie wykonana pizza smakowała wszystkim wybornie.

          • Nasz nowy projekt

          • W roku 2023 świętujemy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Senat RP uhonorował jej imieniem rok 2023.

            W uchwale o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej czytamy: O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem.

            Jako szkoła przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu “Mistrzyni Szymborska”. Nasza przygoda już się zaczęła. Uczniowie w ramach lekcji języka polskiego zapoznali się z sylwetką polskiej noblistki i wybranymi utworami, nie mogło zabraknąć Sanah i Nic dwa razy. W najbliższym czasie powstaną plakaty i alfabet ciekawostek o poetce. W planach  mamy jeszcze wiele działań, niektóre powstają na bieżąco, bo coś kogoś zainteresowało;) Ze wszystkich naszych poczynań będziemy zdawać fotorelację.

             

          • Cieszymy się ...

          • W tym tygodniu otrzymaliśmy dyplom i podziękowania za udział akcji „Przerwa na czytanie”.Po raz siódmy w Polsce i trzeci na świecie odbyło się wielkie święto czytelników i książek - Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Do akcji zgłosiły się 2882 placówki, prawie tysiąc więcej niż w zeszłym roku. Tegoroczna akcja odbyła się w 2667 instytucjach w Polsce i 22 innych państwach.

            Oficjalnie ogłaszono, że zeszłoroczny rekord został pobity o ponad 200 tysięcy osób! NOWY REKORD w liczbie osób czytających  na przerwie wynosi 578 TYSIĘCY 433 OSÓB!

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Dzień Babci i Dziadka to dwa najpiękniejsze dni w całym roku. W tych dniach dziadkowie mogą poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo. Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Sępopolu zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się w grupie 6 latków i 5-6 latków dnia 19 stycznia, a także w grupie 3-4 latków i 4-5 latków dnia 20 stycznia. Ci ze wzruszeniem przyglądali się scenkom przedstawianym przez ich najukochańsze wnuki.

          • Mali, wielcy...

          • 18 stycznia klasa IIa uczestniczyła w pierwszym z kilku spotkań w ramach programu "Mali Wielcy Ratownicy". Głównym celem tej inicjatywy jest nauka dzieci udzielania pierwszej pomocy. Na dzisiejszym spotkaniu Pan Bartek i Pan Piotr, którzy są również strażakami, zaprezentowali sposób opatrywania ran. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczyli się opatrywania i bandażowania.  Dziękujemy za to spotkanie.

          • Warsztaty z gliny

          • Uczniowie klas I- III wzięli udział w warsztatach z gliną. Poznali właściwości gliny i sposoby jej wykorzystania. Następnie samodzielnie wykonali gliniane prezenty dla swoich dziadków z okazji zbliżającego się ich święta.

          • Bal karnawałowy

          • 17 stycznia 2023r. w najmłodszej grupie wiekowej był dniem wyczekiwanym przez uczniów. Nasza sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, w której pojawiły się królewny, wróżki, rycerze, nie zabrakło też batmanów i piratów - to wszystko stworzyło miłą i radosną atmosferę. W trakcie zabawy odwiedził nas funkcjonariusz policji mł. asp. Pan Marcin Kabelis, który przeprowadził pogadankę nt. zachowania bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych. Funkcjonariusz przypomniał wszystkim podstawowe zasady bezpieczeństwa i omówił sposoby spędzania przez dzieci czasu wolnego podczas zimowej aktywności. Udzielił wskazówek, jak bezpiecznie bawić się na śniegu. Po pożegnaniu się z policjantem wróciliśmy na parkiet, aby wraz ze swoimi wychowawcami i wolontariuszami bawić się w porywających rytmach myzyki. Wszyscy doskonale bawili się uczestnicząc w konkursach i zabawach, a czas upływał wesoło. A kiedy już dobiegł końca, z żalem opuszczaliśmy salę. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości.

            Wychowawczynie klas I-III dziękują wolontariuszom ze Szkolnego Koła Wolontariatu za pomoc w przeprowadzeniu balu.

            Opiekun grupy wiekowej: Krystyna Wierzbowska

          • Pasowanie na czytelnika

          • 12 i 13 stycznia 2023r. odbyło się Pasowanie na czytelnika uczniów klasy Ia i Ib.

            Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli się wykazać znajomością literatury dziecięcej z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie obejrzeli prezentację Życzenia książki, z której dowiedzieli się jak należy o nią dbać i czego nie wolno robić podczas czytania. Zapoznali się również z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników i regulaminem biblioteki. Wykonali swoje pierwsze zakładki do książek, wykazując przy tym się dużą kreatywnością.  Na zakończenie spotkania pani Dyrektor dokonała Pasowania każdego ucznia na czytelnika biblioteki. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i wyprawkę czytelniczą, czyli: książkę pt. ”Pierwsze abecadło”. Wyprawki czytelnicze zostały przekazane naszej szkole przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – organizatorów kampanii „Mała książka – wielki człowiek.” Jest to kampania przygotowana z myślą o dzieciach stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.  Strategicznym celem tego projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych

            Tym miłym akcentem zakończyliśmy nasze spotkanie. Życzę naszym nowym czytelnikom wielu przyjemności z czytania książek.

          • Tuż przed feriami...

          • Zbliżające się ferie zimowe to czas odpoczynku, ale dla wielu nastolatków to okazja to podejmowania różnego rodzaju zachowań ryzykownych. Zdarza się, że są one związane z eksperymentowaniem z różnego rodzaju używkami. O tym, jakie zagrożenia mogą wynikać z zażywania nowych środków psychoaktywnych, używania z e- papierosów i spożywania napojów energetycznych, rozmawiała 16 stycznia z naszymi ósmoklasistami Pani Magdalena Dmitruk z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Bartoszycach. Dziękujemy Pani Magdalenie za przyjęcie zaproszenia i podzielenie się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem.

          • Strajk u Mikołaja

          • 13 stycznia 2023 roku miała miejsce premiera spektaklu pt." Strajk u Mikołaja". Przedstawienie przepełnione humorem i ciekawymi postaciami przypadło widowni do gustu,która nagrodziła aktorów i organizatorów gromkimi owacjami na stojąco. A czy Państwu się spodoba ? Przekonajcie się o tym sami. 

          • Warsztaty mydlarskie

          • Dzisiaj w klasie II a odbyły się warsztaty mydlarskie prowadzone przez panią Karolinę Gałaj prowadzącą zajęcia w Akademii Odkrywców. Uczniowie/Uczennice podczas tych zajęć mieli/miały i okazję poeksperymentować z kolorem, kształtem, fakturą i zapachem. Każde wykonane mydełko było niepowtarzalne, ponieważ każdy mógł je indywidualnie skomponować. Dziękuję bardzo rodzicom uczniów za umożliwienie wzięcia udziału dzieciom w tych zajęciach.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sępopolu
      • 897613155
      • al. Wojska Polskiego 8 11-210 Sępopol Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych